Bucharest Open 2019: Ascensiune spectaculoasă pentru Patricia Țig, Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian, deși româncele au pierdut finalele la simplu și la dublu

22 iulie 2019, 10:23

Patricia Țig a produs surpriza calificându-se în finala de la București, dar nu a putut ține ritmul cu nr 106 mondial, Elena Rybakina. Kazaha a părut că are probleme doar în primele ghemuri, atunci când Țig  a condus cu 1-0 și s-a apropiat la 2-3.

După aceea, meciul a devenit un joc cu final așteptat. Rybakina s-a impus cu 6-2 6-0 și a câștigat trofeul la Bucharest Open – prima ei victorie într-un turneu WTA.

Jucătoare de tenis în vârstă de 24 de ani, intrată fără clasament WTA în turneu, a urcat în urma finalei de la Bucharest Open nu mai puțin de 9.735 de poziții, ajungând pe locul 264.

Până în finală, Țig a învins nume importante ale tenisului, precum Anastasija Sevastova, campioana din 2018 (11 WTA), Laura Siegemund (77 WTA) și  Krstyna Pliskova (92 WTA).

Ţig, venită din calificări, a jucat a doua finală WTA din carieră, după ce în 2015 pierdea finala de la Baku. Pentru performanța de anul acesta, Ţig va primi un cec de 21.400 dolari şi 198 de puncte WTA, în timp ce Rybakina a primit 43.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Performanța româncei este cu atât mai mare cu cât a devenit mămică la începutul acestui an și după o pauză de un an și jumătate.

Din cele şase ediţii ale turneului WTA de la Bucureşti, România a câştigat trei titluri la simplu, două Simona Halep (2014, 2016) şi unul Irina Begu (2017).

Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse au pierdut prima finală WTA din carieră. Mult mai experimentate și mai bine cotate, favoritele numărul 4,Viktoria Kuzmova și Kristina Pliskova, s-au impus în două seturi, cu 6-4,7-6, într-o oră și 38 de minute și au câștigat turneul de la București.

(w400) Gabriela R

Kuzmova şi Pliskova au condus cu 3-0 şi 4-1 în primul set, româncele au restabilit egalitatea, 4-4, dar apoi au pierdut următoarele două ghemuri şi primul act.

Kuzmova şi Pliskova au avut 4-1 şi în setul secund, a urmat o nouă revenire a perechii Cristian/Ruse, care a ratat trei mingi de break la 4-4, apoi a salvat trei mingi de meci la 4-5, iar setul a ajuns în tiebreak, unde cuplul ceho-slovac s-a impus cu 7-3.

Cristian (21 ani, 245 WTA la dublu) şi Ruse (21 ani, 178 WTA la dublu), aflate la prima lor finală WTA din carieră, vor primi un cec de 6.400 dolari şi 180 de puncte WTA la dublu. Câştigătoarele au obținut 12.300 dolari şi 280 de puncte WTA.

Cristian și Ruse cred că ascensiunea lor îl pune în dificultate pe antrenorul echipei de Fed Cup.