CM de înot juniori: Medalii aur pentru ştafeta de 4×100 m liber, cu record al competiţiei stabilit de Popovici. Argint pentru Stancu, la 400 m liber

România este CAMPIOANĂ MONDIALĂ la juniori în proba de ștafetă 4x100 m liber masculin
31 august 2022, 08:01

David Popovici a stabilit un record al competiţiei, cu timpul 47.07 s. Timpul României a fost 3:18.84 min

Pe primul schimb din finala de ștafetă 4×100 m liber masculin, Dadiv Popovici a stabilit un nou record al competiției la 100 m liber, cu timpul de 47.07 secunde!

Pe locul doi s-a clasat Franţa (3:20.29 min.), iar pe poziţia a treia a terminat Lituania (3:20.41 min.).

Stancu, argint la 400 m liber

Tot noaptea trecută, Vlad Stancu a câştigat medalia de argint la 400 m liber. Timpul său: 3:48.38 min.

Sportivul antrenoarei Iulia Becheru a făcut un cursă fantastică în bazinul din incinta Videna Aquatic Center și a reușit să cucerească medalia de argint.

Vlad a fost întrecut doar de către brazilianul Stephan Steverink (3:48.27 min.), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat polonezul Krysztof Chmielewski (3:49.34 min.)

Sursa video: aquatics.eurovisionsports.tv

Aissia Claudia Prisecaru şi Rebecca Aimee Diaconescu s-au calificat în finala probei de 100 m spate, după ce au fost înregistrate în semifinale cu al patrulea timp (1:02.59), respectiv al cincilea timp (1:02.64).

Finala probei de 100 m spate feminin este programată pe 1 septembrie, la ora 03:23 (ora României).

România participă cu nouă înotători la Mondialele de juniori la Lima.