Echipa de handbal CSM București, învinsă de Vipers Kristiansand în Liga Campionilor

CSM București
10 octombrie 2020, 21:48

Echipa antrenată de Adrian Vasile a resimţit absenţa cele mai bune handbaliste române din ultimul deceniu şi a suferit primul său eşec din grupă, după două victorii.

CSM Bucureşti, care nu a condus niciodată în acest meci, a făcut o primă repriză destul de bună, ecartul maxim fiind de trei goluri în favoarea scandinavelor, 7-4, 8-5, 9-6, 10-7, 11-8, 13-10.

Vipers şi-a mărit la patru goluri avansul în debutul reprizei secunde, 16-12, apoi a avut cinci goluri, 19-14, şi chiar la şase, 21-15, 23-17, 29-23. Echipa norvegiană s-a impus în cele din urmă cu 30-25.

Golurile formaţiei bucureştene au fost înscrise de Barbara Lazovic 7, Crina Pintea 7, Carmen Martin 6, Gabriela Perianu 2, Elizabeth Omoregie 1, Siraba Dembele 1, Dragana Cvijic 1.

Pentru Vipers au marcat Emilie Hegh Arntzen 5 goluri, Henny Ella Reistad 4, Hanna Maria Yttereng 5, Sunniva Amalie Naes Andersen 2, Jana Knedlikova 3, Nora Mork 4, June Andenaes 1, Linn Jorum Sulland 4, Vilde Kaurin Jonassen 2.

Meciul a fost arbitrat de letonii Renars Licis şi Zigmars Sondors, iar delegat EHF a fost norvegianul Kenneth Abrahamsen.

În alt meci jucat sâmbătă, Metz Handball a dispus de RK Krim Mercator Ljubljana cu 33-27. Duminică se vor disputa partidele Team Esbjerg – FTC-Rail Cargo Hungaria şi SG BBM Bietigheim – Rostov pe Don.

Vipers Kristiansand este noul lider, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de Metz Handball, 4 puncte (3 j), CSM Bucureşti, 4 p (3 j), Rostov pe Don, 3 p (2 j), Team Esbjerg, 2 p (2 j), RK Krim Mercator, 1 p (3 j), FTC-Rail Cargo Hungaria, 0 p (1 j), SG BBM Bietigheim, 0 p (3 j).

CSM Bucureşti va juca următorul meci pe 18 octombrie, acasă, cu FTC-Rail Cargo Hungaria.

Sursa: Agerpres

Cele mai citite pe aceeași temă

Echipa de handbal feminin CSM Bucuresti. Sursa foto: CSM Bucuresti

Handbal feminin: CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

CSM Bucureşti a cucerit Cupa României la handbal feminin

Cristina Neagu, handbalistă CSM București / captura video

Handbalista Cristina Neagu a depăşit 1.100 de goluri marcate în Liga Campionilor