Echipa de handbal feminin CSM București a câștigat la Ljubljana în Liga Campionilor și a revenit pe primul loc în grupă

CSM București
7 noiembrie 2020, 23:36

CSMB, cu Cristina Neagu din nou în echipă, după o accidentare, a început bine şi a condus cu 3-0 şi 5-1, dar Krim a revenit şi a reuşit egalarea, 6-6. Echipa antrenată de Adrian Vasile a reuşit să se desprindă din nou, la 12-7, după cinci goluri consecutive, dar la pauză scorul a fost strâns, 12-11.

Krim a continuat perioada bună şi după pauză şi a preluat conducerea cu 14-12, ducând seria sa la 7 goluri consecutive. CSM a reechilibrat jocul, a egalat, 15-15, şi s-a desprins din nou, la 22-17, după cinci goluri la rând. Finalul a fost unul mai strâns, dar CSMB a câştigat fără emoţii.

Pentru echipa bucureşteană au marcat Barbara Lazovic 5 goluri, Alexandrina Cabral Barbosa 4, Dragana Cvijic 4, Elizabeth Omoregie 3, Carmen Martin Berenguer 3, Cristina Neagu 3, Laura Moisă 1, Siraba Dembele Pavlovic 1, Martine Smeets 1.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Samara Da Silva Vieira (ex-SCM Râmnicu Vâlcea) 8, Valentina Klemencic 3, Tija Gomilar Zickero 3, Maja Svetik 2, Natasa Ljepoja 2, Matea Pletikosic 3, Oceane Sercien Ugolin 1, Branka Konatar 1.

Meciul a fost arbitrat de croaţii Davor şi Zoran Loncar, iar delegat EHF a fost rusoaica Liudmila Bodnieva.

Tot sâmbătă, FTC-Rail Cargo Hungaria a fost învinsă surprinzător la Budapesta de SG BBM Bietigheim, cu 35-24, iar Rostov pe Don a trecut de Team Esbjerg cu 28-24. Partida Vipers Kristiansand – Metz Handball a fost amânată.

CSM Bucureşti ocupă primul loc, cu 10 puncte (6 jocuri), urmată de Rostov pe Don, 9 p (5 j), Vipers Kristiansand, 7 p (4 j), Metz Handball, 6 p (5 j), FTC-Rail Cargo Hungaria, 4 p (5 j), Team Esbjerg, 3 p (6 j), RK Krim Mercator Ljubljana, 3 p (6 j), SG BBM Bietigheim, 2 p (7 j).

CSMB va juca următorul meci pe 14 noiembrie, acasă, cu Krim.

Sursa: Agerpres