Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile probei de dublu la turneul WTA de la Monterrey

Gabriela Ruse
2 martie 2023, 11:08

Principalele favorite au obţinut victoria după o oră şi 36 de minute, potrivit Agerpres.

Primul set a fost dominat de Maleckova şi Papamichail, care s-au impus cu 6-2, dar Ruse şi partenera sa au început bine actul secund, conducând cu 2-0. Perechea româno-maghiară a fost egalată apoi (2-2) şi s-a mers cap la cap până la finalul setului, când favoritele au încheiat cu break la zero. În super tiebreak, Maleckova şi Papamichail au condus cu 4-1 şi 8-6, Ruse şi Bondar au ratat prima minge de meci la 9-8, apoi au salvat una la 9-10, reuşind să se impună cu 12-10, după trei puncte consecutive.

Ruse şi Bondar şi-au asigurat un cec de 2.400 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu, iar în sferturi vor înfrunta cuplul Rosalie van der Hoek (Olanda)/Fang-Hsien Wu (Taiwan), victorios cu 7-5, 6-3 în faţa perechii Ysaline Bonaventure (Belgia)/Lucia Bronzetti (Italia).

Ruse va juca joi spre vineri şi la simplu, în optimi, contra belgiencei Elise Mertens, a patra favorită, după ce a trecut în primul tur de Camila Giorgi.