Imagini impresionante de la Barcolana, cea mai mare regată nautică din lume. Anul acesta, cursa a fost câștigată, în premieră, de o femeie

10 octombrie 2022, 14:38

Startul competiției a fost dat de istoricul velier al Marinei Militare italiene, Amerigo Vespucci.

Zeci de mii de oameni au venit să asiste la spectacolul pe apă care a avut loc de la Castelul Miramare până în Piața Unității din centrul orașului Treviso, iar câștigătorul a fost pentru prima dată o femeie.

Americanca Wendy Schmidt și echipajul său de pe velierul Deep Blue au încheiat traseul în 57 de minute și 47 de secunde.

Barcolana este o regată istorică și un eveniment unic: pornind de la aceeași linie de plecare, navigatori profesioniști, alături de simpli pasionați de navigație, se întrec cot la cot cu bărci de diferite dimensiuni, împărțite în funcție de lungimea lor.

La ediția din 2018, Barcolana a intrat în Cartea Recordurilor ca cea mai mare cursă de navigație, după ce s-au înscris la start aproape 2.700 de ambarcațiuni.