Iranul a revenit în cărţi la Mondialul din Qatar, transmis în direct de TVR! O victorie istorică, în ultimele minute

25 noiembrie 2022, 20:07

Au fost momente emoționante în tribune la începutul meciului dintre Țara Galilor și Iran.

Fanii iranieni au afișat bannere care aminteau numele Mahsei Amini și steaguri verzi, albe, roșii cu incripția Femei, Viață, Libertate.

Jucătorii au fost reținuți atunci când s-a intonat imnul Iranului, dar pe teren nu au avut niciun fel de probleme cu galezii lui Bale.

Echipa asiatică a dominat partida. Iranul a avut un gol anulat de VAR și a trimis de două ori mingea în bară.

Finalul meciului a fost unul de infarct. Arbitrul guatemalez Mario Escobar l-a eliminat pe portarul galez, Wayne Hennessey, în minutul 88, pentru o intrare la Taremi. A fost primul cartonaș roșu al Cupei Mondiale din Qatar.

Iran a dat lovitura printr-un jucător intrat pe teren în minutul 77, Cheshmi, care a înscris în minutul 90+9, iar Rezaeian a înscris pentru 2-0 în minutul 90+11.

Victoria a readus Iranul în cărți, Carlos Queiroz și elevii săi având nevoie de victorie cu Statele Unite pentru a merge mai departe, în optimi.