Irina Begu și Ana Bogdan, calificări dramatice în turul al doilea al turneului de Grand Slam Roland Garros

29 mai 2018, 18:03

Begu (27 ani, 41 WTA) a reuşit să încline balanţa după trei ore şi 19 minute de joc.

(w400) Irina Begu

În primul set, Irina s-a desprins la 3-1, a fost egalată (3-3), dar imediat a reuşit un nou break şi a încheiat setul cu 6-4. În actul secund, condusă cu 3-1, Begu a restabilit egalitatea, 3-3, dar şi-a pierdut serviciul la zero, şi setul, la 5-6. În decisiv, Schmiedlova a condus cu 2-0, 3-1 şi 5-2, dar Begu a reuşit să recupereze şi a egalat, 5-5, iar apoi a trecut în avantaj, 6-5, dar nu a putut încheia meciul pe serviciul său. După ce a ratat două mingi de break la 6-6, a reuşit să câştige contra serviciului şi a fructificat a patra minge de meci (9-7).

Begu şi-a asigurat un cec de 79.000 de euro şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe chinezoaica Shuai Zhang, cap de serie numărul 27, care a trecut cu 6-0, 7-5 de Kristina Kucova (Slovacia).

Irina Begu a câştigat singura confruntare cu Zhang (29 ani, 27 WTA), în 2014, în primul tur la Madrid, cu 6-4, 7-5.

Bogdan (25 ani, 66 WTA), la a doua sa prezenţă pe tabloul principal la Openul Franţei, s-a impus dramatic, după o oră şi 53 de minute în faţa unei tinere de 18 ani, care ocupă locul 94 în clasamentul mondial.

(w400) Ana Bogdan

Românca a făcut diferenţa în primul set printr-un break reuşit la scorul de 3-2, câştigând cu 6-3. Ana Bogdan a scăzut nivelul în actul secund, în care a luat un singur ghem, pierzând apoi cinci la rând. În decisiv, Ana Bogdan a reuşit un break la scorul de 2-1, iar apoi s-a desprins la 4-1, dar jocul său s-a rupt şi Vondrousova a putut astfel să revină şi să restabilească egalitatea, 4-4. Ana Bogdan a salvat patru mingi de break la 4-4, iar acest lucru a cântărit mult în economia jocului, încheind apoi conturile pe serviciul cehoaicei.

Bogdan şi-a asigurat un cec de 79.000 de euro şi 70 de puncte WTA, urmând să o înfrunte în turul secund pe germanca Angelique Kerber (30 ani, 12 WTA), victorioasă cu 6-2, 6-3 în faţa compatrioatei sale Mona Barthel.

Celelalte două românce care au acces deja în turul al doilea sunt Mihaela Buzărnescu și Alexandra Dulgheru.

Tot astăzi Sorana Cîrstea a pierdut în fața australiencei Daria Gavrilova, cu 4-6, 7-6, 6-3.