Mihaela Buzărnescu și Marius Copil, eliminați în primul tur la Roland Garros

27 mai 2019, 23:22

Cu optimi la Paris anul trecut cel mai bun rezultat din carieră, Buzărnescu a fost eliminată în runda inaugurală,  după ce a condus cu 4-2 în setul secund.

Românca o învinsese pe Alexandrova în singurul lor meci direct, în 2017, la Poitiers (ITF, 100.000 dolari), cu 6-2, 6-4 în sferturi.

În primul set, Mihaela Buzărnescu a condus cu 1-0 şi 2-1, dar apoi rusoaica a întors scorul şi s-a desprins la 5-3, după două break-uri, câştigând setul cu 6-4.

Miki a avut 3-1 şi 4-2 în setul al doilea, după care a pierdut patru ghemuri la rând.

Alexandrova a avut procentaje mai bune la ambele servicii, mai multe lovituri direct câştigătoare (20-13).

Mihaela Buzărnescu va primi un cec de 46.000 de euro şi 10 puncte WTA pentru participare, însă va coborî pe locul 39 WTA.

La băieți, Marius Copil (28 ani, 83 ATP) a fost învins de francezul Benoit Paire (30 ani, 38 ATP), cu 6-4, 6-7 (5), 6-0, 6-1.

Paire, campion la Lyon în weekend, s-a impus în două ore şi 18 minute.

(w500) Marius Cop

Francezul a început cu break şi a reuşit să câştige primul set (6-4) . În actul secund, cei doi jucători au mers cap la cap şi au intrat în tiebreak, unde Copil  s-a impus cu 7-6 (5).

Românul nu a mai contat însă  în următoarele două seturi, în care a cedat 11 ghemuri consecutive înainte de a lua un ghem de onoare.

În acest meci, Paire a reuşit 12 aşi, Copil 7, francezul a făcut 9 duble greşeli, iar românul 4. Diferenţa s-a făcut la punctele cu primul serviciu (88%-62%), dar Paire a dominat şi la capitolul winners (53-24), făcând şi erori neforţate mai multe (43-36).

Marius Copil va primi pentru participare 46.000 de euro şi 10 puncte ATP.