Mihaela Buzărnescu iese din top 100 mondial, după ce a pierdut în primul tur la San Jose, unde era campioana en titre

30 iulie 2019, 21:27

Seria neagră a Mihaelei Buzărnescu în circuitul mondial continuă. La San Jose, turneu pe care anul trecut l-a câștigat pentru a intra în top 20 mondial, Buzărnescu a fost eliminată încă din primul tur de Daria Kasatkina, după o oră și șase minute de joc, cu 6-2 6-2.

Miki a intrat greu în partidă și și-a pierdut repede serviciul, iar jucătoarea rusă s-a distanțat în 10 minute la 3-0, pentru a câștiga primul set la 2.

În setul secund, Buzărnescu a condus cu 2-0, dar Kasatkina a revenit spectaculos și, cu șase game-uri consecutive a închis meciul.

A fost a șaptea înfrângere în ultimele 10 partide pentru Buzărnescu, iar eliminarea din primul tur de la San Jose o va scoate pe Mihaela din top 100 wta, începutul săptămânii viitoare.