Perechea Mihaela Buzărnescu/Irina Begu s-a calificat în sferturi la Wimbledon

10 iulie 2018, 11:11

Cu serviciul cedat perechii Martinez/Klepac în al cincilea ghem și conduse cu 4-2 înainte să egaleze, Buzărnescu și Begu au revenit în tiebreak, de la 4-1 pentru favoritele 4, ca să ia primul set cu 7-5.

Cu sută la sută puncte câștigate cu al doilea serviciu, Buzărnescu și Begu au ținut de break-ul făcut pentru 4-3 ca să se califice în sferturile de finală, de la Wimbledon,  la 8 zile după ce au disputat finala de la Eastbourne.

Begu şi Buzărnescu şi-au asigurat un cec de 56.000 de lire sterline şi 430 de puncte WTA la dublu.

Următoarele lor adversare vor fi Nicole Melichar (SUA) şi Kveta Peschke (Cehia), capi de serie numărul 12, care au dispus cu 7-6 (4), 6-3 de Elise Mertens (Belgia)/Demi Schuurs (Olanda), favoritele numărul 8.

În alt meci din optimi, Monica Niculescu şi belgianca Kirsten Flipkens, capi de serie numărul 13, au fost întrecute de principalele favorite, Timea Babos (Ungaria)/Kristina Mladenovic (Franţa), cu 6-3, 6-4, în 61 de minute. Monica şi Kirsten vor primi 29.000 de lire şi 240 de puncte WTA la dublu.