ROLAND GARROS. Simona Halep face istorie la Paris și câștigă primul Grand Slam din carieră. „Visez la acest trofeu de la 14 ani”

9 iunie 2018, 15:22 (actualizat 5 decembrie 2023, 14:41)

Simona Halep a câştigat primul titlu de Mare Şlem din carieră, mult râvnitul trofeu de la Roland Garros, după ce a învins-o pe americanca Sloane Stephens în trei seturi. În ultimul game am simțit că nu mai pot respira, a mărturisit Simona. A încheiat finala cu un serviciu extraordinar – un AS.

(w620) Simona Hal

„De când am pus racheta în mână acesta a fost visul. S-a îndeplinit și sper să merg bine în continuare. […] Îmi doream mult să câștig, știam că am șansă să câștig meciul contra ei, dar a fost un meci destul de puternic la început, ese o jucătoare puternică și nu este ușor deloc să joc contra ei”, a declarat Simona presei din România, imediat după meci.

Iar în urmă cu 10 ani, Simona Halep câștiga trofeul de la Roland Garros la junioare.

Simona a câștigat finala cu Sloane Stephens după o luptă dramatică, în care a pierdut primul set

Începutul de meci a fost dominat de jucatoarea americană. În 20 de minute, Stephens conducea cu 4-1, după un joc inteligent tactic și cu ajutorul greșelilor neforțate ale Simonei: 9 comise în primele 5 game-uri.

Halep a echilibrat jocul, dar Stephens și-a apărat break-ul luat la începutul jocului până la finalul setului pe care și l-a adjudecat cu 6-3, după 44 de minute de joc.

Stephens a început cu break și setul doi și s-a desprins repede la 2-0. Cu un tenis mai agresiv și lovind mai des din interiorul terenului, Halep a preluat inițiativa și a reușit o serie de patru game-uri consecutive pentru a conduce cu 4-2. Stephens a revenit in joc, a egalat la 4, iar finalul setului secund a fost dramatic. Susținută din tribune de Ion Țiriac, Nadia Comăneci, Gică Hagi și Gică Popescu, românca a luat doua gameuri pe muchie de cuțit pentru a egala situația la general, după un set câștigat cu 6-4 în 41 de minute.

Debutul setului trei i-a aparținut Simonei, care a făcut repede break-ul și apoi s-a desprins la 5-0. A câștigat în final cu 6-1.

Desfășurarea meciului

VICTORIEEEEEEE! Simona Halep câștigă setul 3 cu 6-1 și odată cu el primul trofeu de Grand Slam din carieră.

Sloane Stephens își face serviciul pentru prima dată în setul trei și scorul este 5-1 pentru Simona Halep. Românca servește pentru meci.

Simona Halep  își face din nou serviciul și este 5-0 în setul trei.

(w500) Simona Hal

Simona Halep  face al doilea break și este 4-0 în setul trei.

Românca își face serviciul după break și este 3-0 pentru ea în setul trei.

Simona Halep reușește break-ul și este 2-0 în setul 3.

Începe setul trei. Simona Halep își face serviciul, după ce fusese condusă cu 30-0.

Simona Halep  câștigă setul doi cu 6-4, în 41 de minute de joc. Urmează setul decisiv.

Simona Halep își face serviciul și este 5-4 în setul doi. Stephens urmează la serviciu.

Stephens își face serviciul și egalează, 4-4 în setul doi. Americanca este la două ghemuri de câștigarea finalei.

Simona Halep câștigă patru ghemuri la rând și este 4-2 pentru ea în setul doi. Sloane face însă imediat break și scorul ajunge la 4-3.

Condusă cu 2-0 în setul doi, Simona Halep reușește primul ei break în acest meci și egalează, apoi își face serviciul și preia conducerea.

Începe setul doi. Sloane Stephens își face serviciul, apoi reușeste break-ul.

Sloane Stephens a câștigat primul set cu 6-3, în 41 de minute.

(w500) Sloane Ste

Povestea Simonei Halep, campioana de la Roland Garros și numărul 1 mondial

Ca să scrii istorie într-un sport, e nevoie de multe sacrificii şi de foarte multă muncă.

Simona Halep, care a pus mâna pe rachetă în urmă cu mai bine de 20 de ani, ştie foarte bine acest lucru.

La fiecare victorie a avut lumea la picioare şi la fiecare înfrângere a fost singură şi s-a putut baza doar pe familie

Simona Halep vs Sloane Stephens

Simona Halep joacă finala de la Roland Garros împotriva americancei Sloane Stephens, 25 de ani, 10 WTA, câștigătoarea US Open de anul trecut.  Halep conduce cu 5-2 în întâlnirile directe și a câștigat cele două meciuri disputate pe zgură, în 2012 și 2014.

– Turul I, Washington, 2017,  câștigat de Simona Halep, scor 7-6 (3), 6-0;

– Semifinale, Cincinnati, 2017, câștigat de Simona Halep, scor 6-2, 6-1.

În 2014, Simona, la acel moment favorită 4, o învingea pe Sloane Stephens, favorita 15, în turul 4 la Roland Garros, 6-4, 6-3. Era cea mai buna performanță de până atunci a jucătoarei noastre pe zgura pariziană.

Pentru a ajunge în finala de anul acesta, Simona Halep a trecut de Alison Riske, Taylor Townsend, Andrea Petkovic, Elise Mertens, Angelique Kerber și Garbine Muguruza. De cealaltă parte, Sloane Stephens le-a învins pe Arantxa Rus, Magdalena Frech, Camila Georgi, Anet Kontaveit, Daria Kasatkina și americanca Madison Keys, cea pe care o învinsese și în finala de anul trecut de la US Open.

În semifinală, Simona Halep a învins-o într-o oră și 32 de minute pe fosta câștigătoare la Roland Garros, spaniola de 24 de ani Garbine Muguruza, în timp ce în sferturi a trecut de fostul lider mondial Angelique Kerber, după un meci dramatic în care a pierdut primul set.

Simona Halep, pentru a treia oară în finală la Roland Garros

Este al doilea an consecutiv în care românca ajunge în finală la Roland Garros și a treia jucată în capitala Franței.

În 2014, Simona  era învinsă de Maria Șarapova, iar anul trecut, de revelația turneului,  letona Jelena Ostapenko.

Anul acesta, românca a jucat o altă finală de Grand Slam, la Australian Open, unde a fost învinsă de Caroline Wozniacki.

Extrem de fericită, cu trofeul alături, Simona Halep a avut un mesaj pentru suporterii din toată lumea:”Aș vrea să mulțumesc tuturor pentru că m-ați susținut, ați fost așa drăguți cu mine, mi-ați dat atâta energie la fiecare meci pe care l-am jucat. Este un moment special pentru mine și vreau să îl împart cu voi. Vă mulțumesc tuturor!”