Semifinală thriller la Wimbledon, între Kevin Anderson și John Isner, încheiată după șase ore și 36 minute

13 iulie 2018, 21:17

Kevin Anderson s-a impus în prima semifinală  după șase ore și 36 de minute, scor 7-6, 6-7, 6-7, 6-4, 26-24. După acest meci  urmează cealaltă semifinală, așteptată de toată lumea, dintre Nadal și Djokovic.

În acest meci, Isner a reuşit 53 de aşi, Anderson 49, americanul a făcut 6 duble greşeli, iar sud-africanul 4. Isner a adunat 120 de winners, iar Anderson a avut 118. Americanul a comis  58 de erori neprovocate, faţă de 24 ale adversarului.

Anderson, care se află la a doua sa finală de Mare Şlem, după cea de anul trecut de la US Open, este primul sud-african care joacă finala la Wimbledon în ultimii 97 de ani.

Cel mai lung meci de tenis din istorie s-a jucat în 2010, între americanul John Isner, atunci 25 de ani și cap de serie numărul 23, si  francezul Nicolas Mahut, 28 de ani, locul 148 ATP, în turul întâi al turneului de la Wimbledon:  s-a încheiat după 11 ore și 5 minute, scor 70-68 în decisiv, cu victoria americanului.

Meciul s-a jucat pe durata a trei zile:  a început marțea, a fost întrerupt  după patru seturi, din cauza întunericului si a fost reluat miercuri, când s-a oprit din nou, la scorul de 59-59 în decisiv, tot din cauza intunericului. A continuat joi, când s-a și încheiat.

Recordul anterior acestui meci data din 2004, de la  Roland Garros, o partidă  dintre francezii Fabrice Santoro si Arnaud Clement. Santoro l-a învins atunci pe compatriotul său cu  6–4, 6–3, 6–7(5), 3–6, 16–14, în „doar” șase ore și 33 de minute.