Simona Halep și Mihaela Buzărnescu se vor înfrunta în turul doi la Wimbledon. Este prima întâlnire dintre cele două sportive

1 iulie 2019, 17:01

Simona Halep s-a calificat în turul secund la Wimbledon, după ce a suferit o accidentare în primul set și după o revenire senzațională în setul doi. Românca a trecut de jucătoarea din Belarus într-o oră și 41 de minute.

(w500) Simona Hal

„Am avut emoții, pentru că și la US Open am jucat primul meci pe noua arenă, Louis Armstrong. Când am văzut că și aici voi juca pe o arenă nou, am fost puțin îngrijorată. Dar am încetat să mă mai gândesc și m-am bucurat de teren, care este frumos”, a explicat sportiva, după meci. Simona a jucat pe noul teren 1 de la Wimbledon, cu acoperiș retractabil.

Sportiva noastră a controlat primul set, în care a condus cu 2-0, 3-1, 4-2 şi 5-3, dar a și suferit o accidentare la un picior. A primit îngrijiri medicale și a reușit să câștige setul cu 6-4.

„Cred că am o întindere la mușchiul din spatele genunchiului și la tendonul lui Ahile. Sper că nu e nimic grav și că mă voi recupera până la meciul următor „, a spus sportiva, după meci.

Pe rețelele sociale a apărut o fotografie cu Simona la baia de gheață, după meci.

În setul doi,  primele două ghemuri au fost break-uri.  Sasnovici s-a desprins la 5-2, moment în care Simona Halep  a început să reducă numărul greşelilor neforţate și să joace mai bine, reuşind o revenire remarcabilă. Și-a adjudecat  5 game-uri la rând pentru a se califica în turul doi, unde o va întâlni pe Mihaela Buzărnescu.

Va fi primul meci la nivel WTA al celor două românce, care s-au mai întâlnit o singură dată, în 2008, la un turneu ITF, când s-a impus Simona Halep cu 6-3, 6-0.

Simona Halep a reușit în acest meci 17  lovituri direct câștigătoare și 16 erori neforțate, în timp ce  Sasnovici a avut 11 winere și34 de erori neforţate.

Halep şi-a asigurat un cec de 72.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA.

„Obiectivul meu la acest turneu este să rămân pozitivă. Atitudinea este totul. Astăzi, mi-am arătat mie că pot lupta până la final și nu renunț. Dacă fac asta în fiecare meci, voi fi cu adevărat fericită”, a declarat Simona, potrivit WTA.

Cea mai bună performanță a Simonei la Wimbledon au fost semifinalele, unde a ajuns în 2014, fiind eliminată de Eugenie Bouchard. Anul trecut, sportiva a ajuns în turul 3, fiind învinsă de taiwaneza Su-wei Hsieh.

(w500) Echipa Sim

La rândul ei, Mihaela Buzărnescu (31 ani, 53 WTA),  a învins-o tot luni pe americanca Jessica Pegula (25 de ani, 72 WTA) cu 6-4, 6-4. Românca a obţinut victoria într-o oră şi 21 de minute.

În primul set, Buzărnescu a fost condusă cu 2-0, a restabilit egalitatea, 2-2, Pegula a făcut un nou break şi a avut 3-2, dar românca a reuşit trei ghemuri consecutive, desprinzându-se la 5-3. Mihaela a servit pentru set, dar americanca a făcut break, Buzărnescu încheind setul pe serviciul adversarei, 6-4.

(w500) Mihaela Bu

În actul al doilea, Buzărnescu a condus cu 4-0, dar Pegula a revenit formidabil şi a egalat, 4-4, Buzărnescu s-a redresat la timp şi şi-a făcut serviciul, 5-4, iar apoi a încheiat conturile cu un break, 6-4.

Românca şi-a asigurat un cec de 72.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA.

(w500) Buzărnesc

Miki Buzărnescu a ajuns anul trecut până în turul al treilea la Wimbledon, la prima sa participare pe tabloul principal la turneul londonez.

Jucătoarea niponă de tenis Naomi Osaka, locul 2 WTA, a fost eliminată surprinzător luni în primul tur al turneului de la Wimbledon, după ce a pierdut în două seturi, 7-6 (7/4), 6-2, în faţa Iuliei Putinţeva (Kazahstan, locul 39 WTA). Jucătoarea kazahă obţine astfel o a doua victorie cu Naomi Osaka, după ce o eliminase, luna trecută, 6-2, 6-3, în optimi la turneul de la Birmingham (Anglia), japoneza pierzând atunci locul 1 WTA.