Simona Halep a fost învinsă în sferturile de finală de la Roland Garros de foarte tânăra Amanda Anisimova

Amanda Anisimova
6 iunie 2019, 14:24

Simona a pierdut categoric setul 1 cu 2-6 și a reușit să facă un prim ghem abia după ce Anisimova câștigase 7 la rând, adică la scorul de 6-2, 3-1. Apoi jucătoarea română a avut un reviriment și a egalat la 4-4, însă Anisimova și-a făcut serviciul, într-un ghem foarte disputat, după care a câștigat și serviciul Simonei.

Simona Halep este deținătoarea titlului de campioană la Roland Garros de anul trecut, iar acum a căzut pe locul 8 în clasamentul WTA pentru că a pierdut peste 1.500 de puncte câștigate în 2018.

În meciul următor, Anisimova o va întâlni pe Ashleigh Barty, care a trecut în sferturi de Madison Keys cu 6-3, 7-5.

Anisimova a devenit cea mai tânără jucătoare americană care atinge semifinalele unui turneu de Grand Şlam după 1997, când Venus Williams a jucat finala. Totodată, Anisimova este cea mai tânără americancă semifinalistă la Roland Garros din 1990, de la Jennifer Capriati.