Simona Halep, învinsă de Madison Keys în optimi la Cincinnati

Simona Halep
16 august 2019, 08:27

Halep, triplă finalistă la Cincinnati (2015, 2017, 2018), s-a înclinat după două ore şi trei minute de joc, în faţa unei adversare (18 WTA) care a avut o condiţie fizică mai bună, notează Agerpres.

Halep, care venea după o accidentare ce a forţat-o să abandoneze în sferturi la Toronto, a arătat că nu este în plenitudinea forţelor sale şi a acuzat în deseori lipsa de mobilitate a picioarelor sale.

Keys, cu un serviciu foarte bun, a dominat autoritar primul set, reuşind cinci ghemuri consecutive de la 1-1, impunându-se cu 6-1, în doar 24 de minute. Halep a adunat doar şase puncte pe propriul serviciu, dintre care doar două cu prima minge.

Halep a început mai bine actul secund şi a condus cu 2-0, şi-a pierdut serviciul, dar a revenit şi s-a desprins la 4-1, după ce a salvat cinci mingi de 3-2. Keys s-a apropiat la 4-3, dar românca a făcut un nou break, încheind setul cu 6-3.

Simona Halep a început cât se poate de rău setul decisiv, fiind condusă cu 3-0. Keys a avut chiar cinci mingi de 4-0, dar Halep a rezistat şi a reuşit apoi să egaleze, 3-3. Halep a salvat o minge de meci la 5-4 pentru americancă, apoi Keys a făcut 6-5, Halep a condus cu 40-0 în ghemul 12, dar a greşit câteva mingi, Keys a returnat foarte bine şi a obţinut victoria, cu 7-5 în setul al treilea.

Keys a avut 10 aşi şi a comis 3 duble greşeli, în timp ce Halep a avut 3 aşi şi 5 duble greşeli. Keys a avut o rată mai bună a mingilor de break fructificate, 73%, iar Halep a înregistrat doar 54%.

Halep conduce în continuare în meciurile directe, cu 5-2, singura victorie anterioară a americancei datând din 2014.

Simona Halep va primi un cec de 30.330 dolari şi 105 puncte WTA.

Halep, campioana en titre de la Wimbledon, se va pregăti acum pentru ultimul turneu de Mare Şlem al anului, US Open, unde anul trecut a pierdut în prima rundă.