Simona Halep s-a calificat în turul doi la Roland Garros de ziua ei, după ce a învins-o în două seturi pe spaniola Sara Sorribes Tormo

Simona Halep Roland Garros 2020
27 septembrie 2020, 15:54

Simona Halep, care azi împlinește 29 de ani, s-a impus după o oră şi 22 de minute de joc.

Sportiva noastră a început mai greu meciul şi a fost condusă cu 3-1 şi 4-2 în primul set. Și-a crescut apoi nivelul de joc și a câștigat patru ghemuri consecutive, pentru a-și adjudeca primul set cu 6-4.

În setul secund, românca a dominat  jocul de la un capăt la altul şi s-a impus categoric cu 6-0.

În acest meci, Simona  reuşit un as, a avut 23 de mingi direct câştigătoare şi 23 de erori neforţate, în timp ce iberica a adunat 10 winners şi 16 erori neprovocate.

În turul secund, Halep o va înfrunta pe câştigătoarea meciului dintre Irina Begu şi elveţianca Jill Teichmann, meci care va avea loc tot duminică.

Anul trecut, Simona s-a oprit în sferturi Roland Garros, în timp ce în 2018 a câștigat trofeul.