Simona Halep s-a calificat în sferturi la Rogers Cup, după o victorie clară în fața Barborei Strycova

10 august 2017, 22:59

Simona Halep mai face un pas în încercarea de a-și apăra titlul cucerit la Rogers Cup, turneu care în  2016 s-a desfășurat la Montreal. Simona a învins-o categoric pe Barbora Strycova, cu 6-1, 6-0, după nici o oră de joc.

(w400) Simona Hal

Un moment memorabil al meciului a fost în prima repriză, când la scorul de 5-1 și avantaj la 40 pentru Simona,  un suporter român a strigat un mesaj de susținere, iar arbitra partidei,  Marija Čičak,  încercând să liniștească publicul, a vorbit și în limba română: Thank you, Sir, thank you! Mulțumesc!

Meciul a fost unul  fără istoric: sportiva noastră a cedat un singur ghem, în primul set, și a salvat două mingi de break. Strycova a reușit 2 ași, dar a făcut și 5 duble greșeli, având 6 lovituri câștigătoare și 18 erori neforțate. Halep a comis două duble greșeli, a avut 9 lovituri direct câștigătoare și a făcut 17 erori neforțate.

Simona conduce cu 4-1 în meciurile directe cu Strycova, pe care a mai învins-o anul acesta, la Stuttgart, cu 6-2, 6-3, tot în optimi.

Românca și-a asigurat un cec de 58.185 dolari și 190 de puncte WTA.

(w500) Simona Hal

Simona Halep joacă următorul meci împotriva sportivei Caroline Garcia din Franța  (23 ani, 21 WTA), care a dispus în optimi de Catherine Bellis (SUA), cu 6-4, 6-2. Simona a câștigat singurul duel direct cu franțuzoaica, anul trecut, în optimi la Sydney, cu 6-4, 2-6, 6-1.

Garcia a trecut în primul tur de Sorana Cîrstea, cu 6-2, 6-7 (4), 6-4.