Sorana Cîrstea, eliminată dramatic în turul doi la Australian Open de Cori Gauff, după ce a condus cu 3-0 în decisiv

22 ianuarie 2020, 17:29

Gauff s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 7-5, la capătul unei partide care a durat două ore și șase minute.

În setul decisiv, românca a condus cu 3-0, dar a fost egalată, 3-3. A condus apoi cu  4-3 şi 5-4, dar Gauff a câștigat ultimele trei ghemuri ale întâlnirii.

(w500) Sorana Cî

În acest meci, Sorana Cîrstea a reușit 5 aşi şi 3 duble greşeli, față  2 aşi şi 9 duble greşeli Gauff. Diferenţa de puncte câștigate a fost mică, 94 americanca şi 92 Sorana. Gauff a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 30-23, dar şi mai multe erori neforţate, 39-31.

Pentru că a ajuns în turul doi la acest turneu, Sorana Cîrstea va primi un cec de 128.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA.

În turul următor, Coco Gauff o va întâlni pe deținătoarea titlului, Naomi Osaka.

Pe tabloul feminin de simplu de la Melbourne a mai rămas o singură româncă, Simona Halep, a patra favorită, care va juca joi contra britanicei Harriet Dart.