Tenis: Campionul elvețian Roger Federer a revenit în competiţii după mai bine de un an de pauză, cu o victorie la turneul ATP de la Doha

Roger Federer Doha 2021
10 martie 2021, 21:15

Federer, calificat direct în turul secund, s-a impus după aproape două ore şi jumătate de joc. În acest meci, Federer a reuşit 13 aşi, față de 9  Evans, şi nu a comis nicio dublă greşeală, în timp ce adversarul său a avut 3.

În sferturi, elveţianul va juca împotriva georgianului Nikoloz Basilaşvili (42 ATP) care l-a învins în două seturi, 6-2, 6-2, pe tunisianul Malek Jaziri (262 ATP).

Campionul elvețian a revenit în circuit la mai mult de un an de zile de la ultimul său meci oficial – semifinala pierdută la ediţia de anul trecut a Openului Australiei în faţa lui Novak Djokovic.

În februarie 2020, Federer a anunțat că a suferit o intervenţie chirurgicală la genunchiul drept și va rata cinci turnee, însă pauza de recuperare s-a prelungit.

Federer, care în august va împlini 40 de ani, are 20 de trofee de Mare Șlem, fiind pe primul loc, la egalitate cu vechiul său prieten și rival, Rafael Nadal.

Elvețianul a deținut până acum  supremația și la numărul de săptămâni consecutive pe locul 1 în lume –  310 săptămâni. A fost depășit în această săptămână de sârbul Novak Djokovic.