Tenis de masă masculin: România-Turcia 3-0, în ultima partidă din preliminariile CE 2017. Meciul s-a jucat într-un studio al TVR

7 martie 2017, 19:08

România a câștigat toate cele patru partide din Grupa J preliminară, 3-2 și 3-1 cu Cehia, 3-0 și 3-0 cu Turcia.

Naţionala de tenis de masă masculin era deja calificată la Europene înaintea acestui meci.

În clasamentul final, România a ocupat primul loc, cu 8 puncte, urmată de Cehia, 6 puncte, Turcia, 4 puncte.

Prima clasată se califică direct la turneul final din Luxemburg, care se va disputa între 13 și 17 septembrie, iar formația de pe locul al doilea va susține un baraj.

Din Lotul României pentru meciul cu Turcia au făcut parte: Adrian Crişan (nr. 27 în clasamentul european), Ovidiu Ionescu(nr. 37 european), Hunor Szocs (nr. 53 european), Cristi Pletea (nr. 113 european), antrenorul lor fiind Andrei Filimon.

De partea cealaltă a fileului, echipa Turciei a venit cu Ahmed Li (nr. 33 în clasamentul european), Gencay Menge (nr. 264 în clasamentul mondial), Ibrahim Gunduz (nr. 189 în clasamentul european), Batuhan Ulucak (nr. 416 în clasamentul mondial), antrenaţi de Bayram Ali Ylzdiz.

Ovidiu Ionescu, numărul 70 mondial, a adus primul punct tricolorilor, după 3-1 (9-11, 11-7, 11-6, 11-7) cu Ibrahim Gunduz. Ionescu a reușit în ultimul set să revină de la 6-7 și să câștige cinci puncte consecutive.

Al doilea punct al echipei României a fost adus de Hunor Szocs, care a trecut greu de Ahmet Li, jucător de origine chineză, cu 3-2 (11-8, 7-11, 11-9, 4-11, 11-9). Szocs (99 ITTF) a revenit în setul al treilea de la 7-9, câștigând cu 11-9, iar în decisiv, de la 8-9 la 11-9. Înaintea setului cinci, Hunor Szocs a avut nevoie de o pauză medicală de circa cinci minute.

Ultimul punct al echipei noastre a fost adus de ”veteranul” Adrian Crișan (36 ani), victorios cu 3-0 (11-9, 11-8, 11-7) în fața lui Gencay Menge. În primul set a fost condus cu 3-0, 8-5 și 9-8, dar s-a impus cu 11-9, iar apoi a controlat celelalte două seturi.