TOKYO 2020 – FOTBAL: România – Coreea de Sud 0 – 4

România - Coreea de Sud 0 - 4
25 iulie 2021, 15:58

Echipa noastră a intrat la pauză în zece jucători, după ce Ion Gheorghe a primit al doilea cartonaş galben, iar Coreea de Sud a intrat cu un avantaj de un gol: Inevitabilul s-a produs in minutul 27, când Marius Marin a vrut să degajeze, dar a reusit sa trimită mingea în propria poartă.

În repriza a doua, Rădoi a modificat formula de start, dar tot Coreea de sud a marcat.

Lee a şutat din afara careului, iar mingea deviată de Valentin Gheorghe l-a surprins pe golkeeperul naționalei.

Coșmarul tricolorilor a continuat în minutul 84. Ricardo Grigore a comis un fault în suprafața de pedeapsă și Kang-In Lee nu a ratat execuția.

Elevii lui Hak-Bum Kim nu s-au mulțumit cu atât și același Lee nu a scăpat șansa dublei.

România, care a învins Hondurasul în primul meci cu 1-0, rămâne în cursă pentru sferturile de finală. Însă va trebui să învingă Noua Zeelandă, pe 28 iulie, pentru a merge mai departe.