Wimbledon: Simona Halep – Mihaela Buzărnescu 6-3, 4-6, 6-2. Simona Halep va juca în turul următor cu Victoria Azarenka

Simona Halep - Mihaela Buzărnescu
4 iulie 2019, 09:56

Războiul româncelor a început echilibrat și s-a mers cap la cap în primul set până la 3 la 3.

Halep a reușit apoi două break-uri și s-a impus în actul I în fața lui Buzărnescu, scor 6 la 3.

Simona a continuat seria bună și în setul 2 cu încă 2 game-uri câștigate. Dar la 2 la 0, Miki s-a trezit și a stopat seria de 5 game-uri pierdute printr-un contrabreak pentru 2 la 1.

Tot Buzărnescu a fost cea care a dominat în continuare, a întors scorul și a dus meciul în decisiv după un 6 la 4 muncit.

Simona a început perfect setul 3, a condus-o cu 3 la 0 pe Mihaela care a început să se grăbească și să facă tot mai multe greșeli neforțate.

Finalul a fost unul tensionat după ce Buzărnescu s-a certat cu arbitra meciului, nemulțumită de o decizie a acesteia.

După ce s-a calmat, Miki a continuat meciul de la 2 la 5 și 0-30, dar nu s-a mai putut concentra și Halep a câștigat 6 la 2 și va merge în turul 3, unde o va întâlni pe Victoria Azarenka.